Vydatné konopné máslo

28. únor 2011

Suroviny:

 

250 g másla I. jakosti

50 gramů konopného květenství (palic)

litr vody

 

Postup:

 

Do hrnce ve vodní lázni (může být „pískací“ hrnec na mléko) dáme máslo, rozpustíme ho a sebereme mléčnou pěnu na povrchu, abychom získali ghí – přepuštěné máslo.

 

Pak k němu přidáme vodu a nahrubo nadrcené konopí, a vaříme vše za občasného míchání. Vaříme dlouho a dlouho, až do odpaření veškeré vody, když máslo začne prskat. Může to klidně trvat 6-8 hodin, takže to chce začít vařit toto máslo dostatečně brzy a především mít svatou trpělivost.

 

Pak ještě za horka máslo přecedíme do vyššího hrnce přes hadr (hodí se dětské látkové pleny), dobře vyždímáme a necháme zchladnout.

 

Když je chladnoucí máslo už polotuhé, nalijeme na něj co nejstudenější vodu a pod vodou ho rukama hněteme, aby se z másla vyplavilo barvivo a nečistoty. Vřele doporučuji vzít si na to gumové rukavice, protože bez nich se při tom můžete pořádně zmastit, a ani nebudete vědět, jak jste k tomu přišli:o))

 

Vodu opatrně slijeme přes sítko, aby se zachytily kousky másla, a postup opakujeme, dokud voda není čistá. Pak máslo natlačíme do skleněné nádobky tak, aby k němu měl vzduch co nejmenší přístup, a uložíme je do lednice. Déle než 3 týdny je uchováváme v mrazáku.

 

Takové máslo pak má velmi silné účinky a obvykle se při vaření přidává k obyčejnému máslu nebo jinému tuku, aby se dalo lépe dávkovat. Dávkování se pak počítá podle množství použitého konopí a získaného množství konopného másla, které záleží na ztrátách při vaření.

 

V drvoštěpské bábovce jsem použila 40 gramů tohoto másla a zbytek (110 g) normálního.