Kanabidiol zesiluje protirakovinové účinky THC na rakovinové buňky v lidském mozku

Nejnovější zprávy z výzkumu léčebných účinků konopí potvrzují, že konopný výtažek z přírodního konopí (Fénixovy slzy) jde při léčbě rakoviny správným směrem. Uvidíme ještě, jestli se toto působení potvrdí i u dalších druhů rakovinových buněk. O synergii účinků kanabinoidů věděl už Prof. Jan Kabelík. O půl století později to dochází i ostatním vědcům ve světě, jaký to úspěch!

Podle výzkumu vedeného v California Pacific Medical Center Research Institute v San Francisku kanabidiol (CBD) zesiluje inhibiční (potlačující) účinek dronabinolu (THC) na množení a přežití rakovinových buněk v lidském mozku. Tyto dva přírodní kanabinoidy byly testované na dvou buněčných kulturách glioblastomů. Společným synergickým působením THC a CBD bránily množení buněk. Ošetřením glioblastomových buněk oběma látkami došlo k významným modulacím buněčného cyklu, indukci reaktivního kyslíku (volných radikálů) a k apoptóze (programované smrti buněk).

Došlo ke konkrétním změnám, které nebyly zjištěny u žádné z těchto látek individuálně, což znamená, že při použití kombinace látek se zaktivovaly jedinečné dráhy signální transdukce. Tyto výsledky podle vědců znamenají, že přidáním kanabidiolu k delta-9-THC by se zesílily účinky delta-9-THC při léčbě glioblastomů u pacientů s rakovinou.

(Zdroj: Marcu JP, Christian RT, Lau D, Zielinski AJ, Horowitz MP, Lee J, Pakdel A, Allison J, Limbad C, Moore DH, Yount GL, Desprez PY, McAllister SD. Cannabidiol enhances the inhibitory effects of Delta-9-tetrahydrocannabinol on human glioblastoma cell proliferation and survival. Mol Cancer Ther 2010;9(1):180-9.)

Článek o tomto výzkumu v angličtině Marijuana compounds may help fight brain cancer