. doc. RNDr. Lumír Hanuš, DrSc.

Host do domu

Do studia Dvojky dorazil profesor Lumír Hanuš, který žije a pracuje v Izraeli. Je světově uznávanou kapacitou v prosazování léčebného konopí. Nejen o této rostlině s vědcem hovořila Daniela Brůhová.
AUDIO

Na plovárně s Lumírem Hanušem

Rozhovor Marka Ebena s profesorem hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Spoluautorem světově významného objevu nové endogenní látky v mozku, andanamidu.
VIDEO

Rok konopí

Rok konopí sleduje řadu postav, které se věnují tématu konopí z nejrůznějších úhlů. Potkáváme českého vědce Lumíra Hanuše, který konopí vnímá jako přírodní zdroj cenných látek. Rozmlouváme s objevitelem THC profesorem Raphaelem Mechoulem. Dozvídáme se o boji lékaře a konopného aktivisty Dušana Dvořáka.
VIDEO

 

Doktor Lumír Ondřej Hanuš

Doc. RNDr. Lumír Ondřej Hanuš, DrSc., Dr.h.c. (nar. 1947) vystudoval analytickou chemii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Na konci sedmdesátých let se začal v USA věnovat výzkumu konopí. V roce 1990 přijal pozvání z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, kde působí dodnes.

Je mezinárodně uznávaný k v oboru farmaceutické chemie, který dodnes pracuje na nejprestižnějším světovém vědeckém pracovišti zkoumajícím konopí.

Dr. Hanuš, který je členem mezinárodní společnosti pro výzkum cannabinoidů, je vzdáleně příbuzný s význačným českým chemikem, akademikem prof. Ing. Josefem Hanušem. Po něm je pojmenována Hanušova medaile, nejvyšší vyznamenání České chemické společnosti, udělované od roku 1966 za zásluhy o rozvoje chemie jako oboru. V roce 2005 se stal laureátem tohoto vysokého vědeckého vyznamenání Dr. Lumír Ondřej Hanuš. Jeho práce jsou už více než 4000krát citovány ve světových vědeckých publikacích.

vykricnik Pošlete nám tip na hosta, kterého byste rádi viděli v pořadu Hyde Park Civilizace. ODKAZ ČT