Léčivá konopná tinktura

Pree, 20. dubna 2005

 

Většině lidí se několikráte do roka vyskytne v ústní dutině nějaký ten nepříjemný bolák (afty), nebo se jim vyrazí na rtu o nic méně bolestivý opar. Mnoho z nás také válčí s krvácením dásní, začínající paradentózou a různými oděrkami v ústní dutině. Farmaceutické firmy produkují mnoho přípravků, povětšinou za „nekřesťanské“ ceny, jejichž účinek není nijak oslňující a mnohdy vyvolají u pacienta nežádoucí alergickou reakci. I zde nám může pomoci, u nás bohužel i pro léčebné účely zakázaná, léčivá bylinaCannabis Sativa. Jak již určitě víte, je konopí v různých kulturách k těmto účelům používáno již od pradávna. Jeho analgetické (protibolestivé) a antiseptické (protibakteriální) účinky, nám mohou pomoci i při hojení nežádoucích infekcí a zánětů v ústní dutině. Stačí si pouze zahrát na lékárníky a vyrobit si ústní vodu, jejíž příprava není nikterak složitá a zvládne ji každý, kdo bude mít zájem.

Konopí však není jedinou aktivní složkou v této tinktuře. Neméně významný je i hřebíček (Eugenia caryophyllata Thunb), který se v našich končinách používá většinou v kuchyni jako koření. Kdo by si v zimních měsících nesvařil víno s hřebíčkem a skořicí, že? Ten obsahuje hřebíčkovou silici „eugenol“, používanou v lékařství, konkrétně zubním i kožním velice hojně a naštěstí legálně. Mimo jiné je hřebíčku přisuzován účinek afrodisiakální.

Ingredience :

225 ml čistého potravinářského lihu

3 g nasušených samičích vrcholků plodů konopí (kvalitní palice)

35 kusů hřebíčku

Postup:

Do vymyté uzavíratelné nádoby – já jsem použil sklenici od dětské přesnídávky – nadrolíte paličky konopí. Mělo by se jednat o kvalitní surovinu, protože jen z kvalitních ingrediencí je možno připravit kvalitní léčivo. V hmoždíři nahrubo rozdrťte hřebíček. Ten by neměl mít černou barvu, ta je znakem stáří ingredience a ukazuje nám malý obsah silice eugenol. Měl by být hnědý se světlejší „čepičkou“. Nadrcený jej přidáme do nádoby a vše zalijeme lihem. Nádobu uzavřeme, pořádně protřepeme a postavíme luhovat do tmy (třeba do spíže). Několikrát za den nádobou přetřepáváme. Tinktura je použitelná asi po čtrnácti dnech, ale nejlépe je počkat tak měsíc. Pak si připravíme čistou lahvičku a obsah přes sítko přecedíme.

Použití :

Při oparech se doporučuje potírat postižené místo několikrát za den koncentrovanou tinkturou a po jejím zaschnutí přetřít lokalitu konopnou mastí. Pokud konopnou mast nemáte, nevadí. Urychlí však dobu hojení. Opar po ošetření tinkturou velice rychle zaschne a není zdaleka tak bolestivý. Při aftech, krvácení dásní a odřeninách v ústní dutině je dobré vytvořit si roztok z 1 dl čisté vody a 25-30 kapek tinktury. Tímto pak několikrát za den vypláchnout ústa.

Je velice smutné, že naši politici stále zastávají konzervativní stanovisko vůči dekriminalizaci konopí pro zdravotní účely a potažmo i legalizaci úplné. Je to do jisté míry pochopitelné. Marihuana se nehodí do kapitalismu, protože je účinná a není nákladná na vypěstování. Kdo by si pak kupoval drahé farmaceutické preparáty a léčiva, když by je mohl nahradit a skoro zdarma. Zeptejme se našich důchodců kolik peněz měsíčně vydají za léky. Podívejme se v lékárně, kolik stojí obyčejná mast na bolavé klouby nebo protirevmatická koupel. Mám dojem, že nejde ani tak o kriminalizaci konopí z důvodu jeho psycho-aktivních účinků, ale o loby farmaceutických firem, kterým by tolerance ke konopí ubrala finance z bankovních účtů. Naši zákonodárci jsou laxní, oni na ty léky přece mají!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­