Konopná mast – Teta Bushka vaří a radí

engvlajka French_flag_design german-smallflag czech_flag

18. srpen 2014

Konopné masti jsou nejznámějšími a nejrozšířenějšími přípravky z konopí. Pokud jsou připravené z kvalitního konopí a správným postupem, jsou velmi účinným léčebným i kosmetickým přípravkem. Konopí se v tuku louhuje lépe než v alkoholu, ale i tak extrakce mívá jen 60% účinnost. Proto lze jednou vyluhované konopí použít podruhé s polovičním množstvím tuku a získáme tak další kvalitní mast. Postup výroby masti závisí na stáří konopné sušiny – proto níže najdete celkem tři recepty na přípravu účinné konopné masti ve vazelínovém základu, použitelné pro různě staré materiály.

Na masti se zpracovávají méně kvalitní části rostliny – listy a drobné paličky s lístky vyrůstajícími z palic (trim) – v poměru dva až čtyři díly listí na jeden díl trimu. Takový materiál obsahuje velký podíl CBD, vedle THC nejdůležitější léčebné látky konopí, takže je pro tento účel vhodnější než palice s vyšší koncentrací THC. Dají se také použít celé méně potentní rostliny nevhodné pro zpracování na výtažek nebo k vaporizaci. Časté ohřívání a pozvolné chladnutí během přípravy podporuje extrakci i dekarboxylaci, a proto nelitujte ztráty času – vyděláte na ní! Třetina listů z konopí s omamným účinkem se dá výhodně nahradit vrcholíky z technického konopí s vyšším obsahem CBD, mast bude pak ještě účinnější na kožní problémy.

Jako médium se většinou používá žlutá vazelína, která je hypoalergenní, takže vyhovuje i alergikům. Její výhodou je dlouhá životnost masti, ale mnozí pacienti ji nesnášejí a navíc se špatně vstřebává do pokožky. Nejlepším nosičem účinných látek je dobře pročištěné plstní vepřové sádlo, které je velmi výhodným médiem pro přípravu mastí určených především na bolesti a záněty. Velmi jemné a účinné masti pro ošetřování obličeje a citlivé pokožky mají jako základ bambucké máslo a oleje obohacené konopím.

Do mastí se přidávají další přísady, které zlepšují jejich působení pro specifické účely, můžeme je vylepšit 2% tinktury z kadidla (olibánu) či z myrhy, nebo 2% kafru či mentolu. Přidání 1-2% silné propolisové tinktury zlepší protiplísňové a hojivé působení a 2-5% včelího vosku dá masti správnou konsistenci a roztíratelnost. Také je možno konopnou mast obohatit kostivalem, měsíčkem, kopřivou, kaštanem a jinými bylinami na specifická použití.

Kadidlo, myrhu a kafr je třeba předem rozdrtit a za tepla rozpustit v co nejsilnějším alkoholu (alespoň 60 %). Mějte na paměti, že kafr není vhodný do mastí pro dermatologické použití, protože dráždí. Kafrová mast se používá na nepoškozenou kůži při bolestech svalů, kloubů či páteře a při astmatu. Kadidlo se v masti osvědčuje například při léčbě lupenky, astmatu, strií, spálenin i kožních zánětů. V kombinaci s kadidlem se často používá myrha, která zlepšuje krevní oběh, působí proti křečím a má antibakteriální účinky. Obě přísady mají ve spojení s konopím silné regenerační účinky na pokožku a ulevují při bolestech kloubů apod.

Účinky masti lze také zlepšit přidáním 1-2% oboleje – konopného nebo olivového oleje obohaceného konopím (návod viz odkaz dole). Do mastí určených na léčbu bolestí kloubů a svalů doporučuji obolej vyrobený ze silného materiálu, aby obsahoval hodně THC. Na kožní problémy je vhodný obolej vyrobený z technického konopí s obsahem CBD. Konopný olej se přidává v objemu 5-10%, protože vedle svých vlastních skvělých účinků na pokožku zlepšuje účinnost dalších léčebných látek obsažených v masti.

Kanabinoidy, účinné látky obsažené v konopí, potřebují při extrakci v tuku dosáhnout více než 70 stupňů, aby se začaly uvolňovat ze sušiny, a proto se při jeho zpracování používají vyšší teploty, než bývá u bylin obvyklé. Recepty jsou uzpůsobené použitému materiálu.

Konopná mast se úspěšně používá při celé řadě zdravotních problémů u lidí i zvířat – jednak působí podobně jako antibiotická mast, kromě toho má protizánětlivé, hojivé a antivirální účinky. Osvědčila se na léčbu chronických nemocí jako zánět hrtanu (s Priessnitzovým obkladem) i na začínající rýmu, nachlazení a bolest v krku (napomáhá uvolňování hlenu – natřít nos a čelo, namasírovat krk a převázat šátkem). Teplá konopná drť vylouhovaná v tuku pomáhá při léčbě začínajícího zánětu průdušek, stačí ji zabalit do bavlněné látky, ohřát na páře a přes noc přiložit na hrudník jako obklad.

Konopná mast pomůže i při astmatických obtížích, protože uvolňuje dýchání. Ulevuje při migréně a bolestech hlavy (natřít čelo a spánky) a jako podpůrná léčba pomáhá při zeleném zákalu (potírat oční víčka před spaním).

Mast také pomáhá tlumit svalové a kloubní bolesti, dobře uvolňuje svalové napětí a křeče. Léčí také hemeroidy a pomáhá při menstruačních bolestech (natřít a masírovat podbřišek). Má dokonce afrodisiakální působení a osvědčuje se jako sexuální lubrikant.

Konopná mast velmi dobře účinkuje při léčbě většiny dermatologických projevů lupenky, atopických ekzémů, proleženin, pooperačních jizev, akné nebo spálenin (i po opalování). V kombinaci s kadidlem dokáže odstranit těhotenské strie ne starší než jeden rok a hlavně jim předcházet. Používá se také k léčbě všech druhů ranek, oděrek, povrchových říznutí, pohmožděnin, zarostlých nehtů, kuřích ok, popraskané pokožky, oparů i některých plísní, včetně bílé nehtové. Velmi rychle ztlumí svědění a otok po bodnutí komára nebo ováda.

Konopná mast buď čistá nebo ještě lépe s přídavkem dalších bylin je také vhodným přírodním lékem na záněty a otoky žil a nohou a na nemokvající bércové vředy. Nejenže pomáhá akutně proti křečím a tlumí bolesti u křečových žil, ale při pravidelném používání působí i preventivně proti tvoření bércových vředů.

Vazelínová mast z kyselého konopí (adventní)

Podle bylinkářské tradice by se mělo venkovní konopí zpracovávat až po Vánocích, když začíná být dostatečně odleželé. Vhodnou úpravou tradičních postupů zpracování konopí však můžeme začít připravovat mast už od konce listopadu, aby jí bylo možno pod stromečkem obdarovat nemocné. Postup najdete popsaný na této stránce: http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/287-adventni-konopna-mast

Klasická vazelínová konopná mast

Začíná se vyrábět po Vánocích a zpracovává se tak konopí z loňské sklizně, které je již alespoň tři měsíce odleželé.

Suroviny:

20 g trimu, 40 g listí z rostlin 3-12 měsíců od sklizně

1 kg žluté vazelíny

Vybavení:

plechový pekáč vyložený kartónem

8 l nerez nebo smaltovaný hrnec

2 l nerez nebo smaltovaný hrnec

širší plastová nádoba s víkem (2 l)

1,5 l vodní lázeň nebo hrnec na mléko

dřevěná měchačka

cedník

pákový lis

přežehlený bavlněný hadr a gumička k upevnění

Postup:

1. Dosušení konopí

Konopí 10 minut sušíme při 100 stupních v troubě a necháme vychladnout.

2. Smažení ve vazelíně

Do hrnce dáme polovinu vazelíny, po jejím rozpuštění přidáme listy nahrubo promačkané rukama. Za častého míchání pomalu smažíme 20 minut.

3. Chlazení

Hrnec necháme vychladnout

4. Přidání vody

K vlažné vazelíně přidáme pět litrů vody.

5. Vaření

Vaříme jeden a půl hodiny za občasného míchání.

6. Chlazení

Hrnec dáme přes noc do chladu a druhý den sebereme ztuhlý tukový škraloup. Voda se zbytky listů a stonků se vylije.

7. Naložení tukového koláče

Ze škraloupu vytlačíme vodu, dobře jej prohněteme a natlačíme do širší nádobky s volnějším uzávěrem. Necháme v temnu za pokojové teploty proležet tři týdny, během nichž se na povrchu může vytvořit plíseň, což však není na závadu.

8. Odpaření vody z tukového koláče

Uleželou směs dáme do hrnce, rozpustíme a za občasného míchání vaříme, dokud se na povrchu tvoří pěna, což znamená, že ještě obsahuje vodu.

9. Cezení

Když se voda vyvaří, přecedíme mast přes hrubší cedník.

10. Přidání trimu

Mast nalijeme do hrnce s dvojitým dnem na svařování mléka nebo do nádoby ve vodní lázni a přidáme nahrubo nadrcený trim.

11. Vaření ve vodní lázni

Vaříme ve vodní lázni hodinu za občasného míchání.

12. Proležení

Nádobu s mastí na týden uložíme na temné místo při pokojovéteplotě. Vaření ve vodní lázni a proležení ještě 2x zopakujeme.

13. Lisování a filtrace přes plátno

Ještě horkou mast prolisujeme a přecedíme přes síto a bavlněný hadr.

14. Přidání přísad

V této fázi můžeme přidat bylinné přísady v podobě výtažků, olejů, esencí či tinktur.

15. Rozlití do kelímků

Ještě teplou mast rozlijeme do kelímků.

16. Skladování

Mast uchovávejte v chladnu, zvlášť v případě, že jste do masti přidali konopný olej – ten nejrychleji podléhá rozkladu. Spotřebovat byste ji měli do roka, ale pokud obsahuje konopný olej, pak do šesti měsíců.

Vazelínová mast ze starého konopí

Sušina konopí starší než jeden rok od sklizně je již plně odleželá. Více než roční konopí nepotřebuje při zpracování tak vysoké teploty a dlouhé doby extrakce jako konopí čerstvé, protože dekarboxylací se narušila jeho struktura a daleko snadněji se louhuje. Pokud sušina nebyla uskladněná bez přístupu vzduchu nebo v mrazáku, po jednom a půl až dvou letech od sklizně obsah účinných látek v konopí silně klesá a degraduje a bývá už nepoužitelné. Dobře uskladněné konopí v mrazáku může zůstat účinné až tři roky.

Suroviny:

20 g trimu a 40 g listí z rostlin starších než 12 měsíců od sklizně

1 kg žluté vazelíny

Vybavení:

plechový pekáč vyložený kartónem

2 l nerez nebo smaltovaný hrnec

2 l vyšší smaltovaný nebo nerez pekáč

dřevěná měchačka

cedník

pákový lis

přežehlený bavlněný hadr a gumička k upevnění

Postup:

1. Dosušení konopí

Konopí 10 minut sušíme při 100 stupních v troubě a necháme vychladnout.

2. Pečení v troubě

Vazelínu rozpustíme v troubě ve vyšším pekáči, přidáme vazelínu a přisypeme nahrubo nadrcené konopí. Pečeme v elektrické troubě tři hodiny při teplotě 85 až 95 stupňů, občas promícháme.

3. Chlazení

Necháme vychladnout přes noc. Druhý den postup pečení zopakujeme.

4. Lisování a filtrace přes plátno

Ještě horkou mast prolisujeme a přecedíme přes síto a bavlněný hadr.

5. Přidání přísad

V této fázi můžeme přidat bylinné přísady v podobě výtažků, olejů, esencí či tinktur.

6. Rozlití do kelímků

Ještě teplou mast rozlijeme do kelímků.

7. Skladování

Mast uchovávejte v chladnu, zvlášť v případě, že jste do masti přidali konopný olej – ten nejrychleji podléhá rozkladu. Spotřebovat byste ji měli do roka, ale pokud obsahuje konopný olej, pak do šesti měsíců.

Recept na obolej: http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/536-obolej-konopny-olej-obohaceny-konopim

https://www.facebook.com/notes/bushka-bryndova/konopn%C3%A1-mast-teta-bushka-va%C5%99%C3%AD-a-rad%C3%AD/10152605592912349