Pro léčebné účely se z rostliny konopí většinou používají samičí květenství (palice), listy, semena a kořeny. Pojmem „marihuana“ se označují sušená květenství a listy. Marihuana se většinou užívá ve formě kouře z jointu (ubalené cigarety) nebo dýmky. Z čerstvých listů, rozdrcených semen a kořenů se připravují odvary nebo obklady. Existuje však celá řada prostředků, které se z konopí dají vyrobit – od olejů, másla, tinktur až po masti na zevní použití. Takovým preparátem je i má konopná mast. Má léčivé účinky na celou řadu bolístek a bolestí. Tuto mast vyrábím a používám již více než šest let a měla jsem příležitost ji nesčetněkrát vyzkoušet na své vlastní kůži. Její účinky byly tak pregnantní, že jsem ji doporučila i svým přátelům. Myslím, že o dobré věci by se člověk měl dělit s ostatními, takže proto tento návod.
Jaké má mast účinky?
– protizánětlivé a hojivé (THC – aktivní složka konopí má výrazné antivirální účinky a jeho psychicky neaktivní prekursor kanabidiol (CNB) je nositelem antibiotických účinků). Že k léčivému půsbení je zapotřebí obou látek, které působí ve synergii, dokázala již v 50. letech dodnes mezinárodně citovaná práce československého vědeckého týmu prof. Kabelíka).
– analgetické (proti bolesti)
– uvolňující (uvolňuje svalové napětí, křeče)
– afrodisiakální (nedávno provedený vědecký výzkum dokázal zvýšení pohlavní touhy u krysích samiček, ale praxe ukázala, že takto působí i na člověka, a to u obou pohlaví)
Na co mast pomáhá?
– spáleniny – zchladit pod proudem studené vody a okamžitě natřít silnější vrstvou masti, po vstřebání znovu namazat
– všechny druhy oděrek, povrchních říznutí, zanícené póry (akné), boláky vzniklé ucpáním žláz za uchem (i u zvířat), zarostlé nehty, kuří oka, opary, některé plísně včetně bílé nehtové
– některé druhy lupénky a atopických ekzémů
– ekzém na loktech (kůže drsná jako struhadlo – neznám přesný název, ale je to celkem běžný problém)
– lehké artritické (do II. stupně) a revmatické bolesti, torticollis (což je, když ráno vstanete a nemůžete na jednu stranu otočit hlavou)
– bolesti zad – například velmi rychle odstraní bodavou bolest a ztuhlost svalů při tzv. „myším syndromu“ (což je, když hodně dlouho sedíte u počítače a klikáte myší, až vám zatuhne šíje)
– záněty a otoky žil, bércové vředy, pohmožděniny jako natlučené koleno, výron a svalové bolesti
– menstruační bolesti (natřít a masírovat podbřišek, nejlépe osobou přitažlivého pohlaví)
– hemeroidy
– chronický zánět hrtanu (vhodné je mast aplikovat s Priessnitzovým obkladem)
– začínající rýma, nachlazení a bolest v krku (napomáhá k uvolňování hlenu – natřít nos a čelo, namasírovat krk a převázat šátkem); pomůže i při astmatických obtížích, protože uvolňuje dýchání
– migrény, bolesti hlavy (natřít čelo a spánky)
– zelený zákal (potírat oční víčka před spaním) – pouze jako podpůrná léčba!
Pozor: Nenatírat na krvácející rány! Zhnisané rány nejprve pořádně vyčistit a nechat zaschnout!
U ekzémů a lupénky může po ošetření mastí především s konopným olejem dojít k několikadennímu (až 3 dny) přechodnému zhoršení příznaků – to je však známkou hojení. Pokud negativní příznaky přetrvávají, je třeba mast přestat používat, protože se může jednat o alegickou reakci.
Klouby, cévy ani svaly při zánětu nemasírovat, mast pouze dobře vetřít do pokožky!
RECEPT NA KONOPNOU MAST
Fotoreportáž o přípravě konopné masti
Přísady:
Bílá nebo ještě lépe (pro alergiky) žlutá vazelína (k sehnání v lékárně na váhu), dolní listy samičí rostliny a palice.
Poměr:
Na 1 kg vazelíny použijeme půl litru volně sypaných celých sušených listů (neuvádím v gramech, neboť specifická váha se může lišit podle stupně usušení), čtvrt litru sušených samičích květenství (palic – které by měly pocházet z kvalitních modelů). Palice je možno nahradit drobným listím z indoorových modelů.
Postup:
– 1 díl vazelíny (použít 1 polovinu množství) dát do velkého hrnce, rozpustit vazelínu
– sušené listy rozdrtit nahrubo
– vhodit do kastrolu a za častého míchání pomalu smažit asi 20 minut
– nechat trochu vychladnout, opatrně přidat 8 dílů vody a vařit asi 1,5 hodiny
– odstavit a nechat chladnout, již nemíchat
– vychladlý kastrol dát přes noc do ledničky
– opatrně sebrat ztuhlý tukový škraloup a vodu se zbytky listů a stonků vylít
– ze škraloupu vytlačit vodu, dobře prohníst a natlačit do širší nádobky s volnějším uzávěrem a nechat v temnu proležet tak dlouho, až se na povrchu vytvoří plíseň a uvnitř dojde k alkoholovému kvašení (2-3 týdny)
– k uleželé směsi přidat druhou polovinu vazelíny, rozpustit vše v hrnci, vařit tak dlouho, dokud se z ní uvolňuje nepříjemný zápach po kvašení (asi 15-30 minut, ale časové údaje závisí na celkovém vyráběném množství), a přecedit přes hrubší cedník (pozor, ať vám mast „neuteče“, protože se na povrchu vytváří hustá a vysoká pěna – proto doporučuji co nejvyšší hrnec naplněný tak do poloviny)
– přidat jemně rozdrcené palice, nalít do menší a vyšší nádoby (já používám zavařovačky) a za občasného míchání vařit ve vodní lázni asi hodinu, až se na povrchu začne vytvářet pěna (ideální je vařit mast v hrnci na mléko s dvojitým dnem)
– nechat vychladnout, zavřít nádobu a uložit na chladné a temné místo
– za týden opět povařit ve vodní lázni a za další týden znova
– hotovou mast přecedit přes čisté plátno (plátno se zbytky konopí nevyhazovat, skvěle se osvědčilo jako teplý obklad při astmatickém záchvatu, neboť velice rychle uvolní průdušky, je rovněž vhodný při zánětu průdušek nebo jako obklad při bolestech kloubů). Mast ještě můžeme vylepšit přidáním mentolu nebo kafru (je-li určena pro použití na neporušenou pokožku) nebo konopného oleje (pro léčbu kožních nemocí a afekcí). Také se osvědčilo přidání kadidla (olibánu), které má některé podobné účinky jako konopí.
– rozlít do kelímků, nechat ztuhnout
– uchovávat v chladnu, zvlášť v případě, že jste do masti přidali konopný olej, který rychle podléhá rozkladu. Mast by se měla spotřebovat do 6 měsíců, pokud je v ní konopný olej, tak nejlépe do 3 měsíců.