Už naši dávní předkové pokládali kaši a polévku z konopného semene za „krmičku nezlou“, a v moderních dobách vědecký výzkum prokázal, že konopné semeno svým obsahem edestinu a bohatstvím enzymů zaujímá přední místo mezi semeny vůbec.
Chemicky se edestin blíží spíše bílkovinám ořechů a olejnatých semen. Je to globulin tak dokonalý, jaký bychom marně hledali v rostlinné říši. Za první republiky se vyráběl preparát EDEZYM (což je spřežka slov edestin a enzym), který byl řadu let v prodeji v lékárnách, ale jeho výroba po znárodnění farmaceutického průmyslu v roce 1948 už dále nepokračovala.
Konopné semeno pro přípravu extraktu by nemělo být starší než 2 roky a správně skladované (se zachovalou klíčivostí). Připravuje se extrakcí rozemletého semene horkým mlékem při teplotě mezi 60° až 80°C, za stálého míchání a nejlépe ve vodní lázni. Mléko může být odstředěné, ale čerstvé a bez konzervačních přísad. Extrakce má trvat 30-45 minut. Hotovou sraženinu prolisovat přes síto a po případě mírně osladit. Může se podávat hned, nebo se musí udržovat při teplotě nad 60°C ve vodní lázni až do upotřebení.
Extrakt ze semene se úspěšně používal pro léčbu tuberkulózy a má výrazné regenerační účinky při rekonvalescenci těžce nemocných pacientů. Jednu dávku připravenou ze 3/8 litru mléka a 50-80 g semene vypije nemocný obden nebo denně na lačný žaludek, po dlouhém intervalu od posledního jídla a nejméně čtvrt hodiny před jídlem.