Léčba konopím se osvědčila u astmatu alergického i jiného původu pro cca 80% pacientů. Provádí se třemi způsoby: zevně konopnou mastí a vnitřně požíváním konopného másla a vdechováním konopného kouře či odpařené pryskyřice z vaporizéru.
Konopnou mastí se doporučuje natírat si hrudník a hrdlo v případě počátku akutních dýchacích obtíží, při prvních pocitech svírání dýchacích cest.
Pokud mast již nezabere a nemocný cítí, že se blíží záchvat, bývá účinné vdechnout trochu kouře z vodní dýmky nebo odpařené pryskyřice z vaporizéru. Nastoupí bronchodilatační účinek konopí, který zabrání rozvinutí záchvatu a nemocný se velmi rychle cítí zase jako obvykle.
Pro dlouhodobou léčbu astmatu se velmi dobře osvědčilo konopné máslo.
Příprava
Ručně rozdrcené listy a palice (4:1) samičích rostlin konopí nasypeme do kvalitního másla rozpuštěného ve vodní lázni (nejlépe v hrnci s dvojitým dnem na svařování mléka) a za občasného míchání necháme vařit 30 minut. Máslo pak přecedíme přes jemné plátno do sklenice s uzávěrem.
Skladujeme je v lednici nejlépe ve skleněné nádobce s víčkem na závit, maximálně po dobu 2 měsíců.
Použití
Máslo je možné zamíchat do jídla či nápoje nebo pozřít přímo. Užívat jednou denně večer lžičku másla, nejlépe do čaje před spaním. Dochází-li po konzumaci k pocitu omámení je nutné dávku v prvním týdnu snížit na půl lžičky.
Po prvním měsíci léčby konopím je po dohodě s lékařem možné pokusit se začít omezovat příjem klasických léků na léčbu astmatu, především kortikoidů, které jsou pacienty obecně špatně snášeny. Po dlouhodobé léčbě (jeden rok až dva) se někdy podaří nejen utlumit astma, ale i snížit citlivost organismu na alergeny.
Pro nemocné, kteří mají problém s příjmem tuků je možno nahradit konopné máslo práškem z konopí jako při léčbě zeleného zákalu nebo Parkinsonovy nemoci.