ALS – Lou Gehrigova choroba a její léčba konopím

Podle Dr. Gregory Cartera z lékařské fakulty University of Washington, specialisty na vážná nervová onemocnění včetně Lou Gehrigovy choroby (ALS), jeho pacientům marihuana pomáhá jako žádné jiné léky. Je to lék, který je zároveň bezpečný i účinný. Dr. Carter je ředitelem kliniky specializované na léčbu Lou Gehrigovy choroby.

V současné době neumíme Lou Gehrigovu chorobu (ALS) léčit ani jí předcházet, ale pro lidi postižené touto nemocí existuje celá řada léčebných postupů. Některé léky umožní zvládat symptomy jako svalové křeče či obtíže s polykáním, zatímco jiné mohou zpomalit vývoj onenemocneni. Podle americké asociace nemocných trpících ALS zhruba polovina všech nemocných žije ještě 3 roky po objevení nemoci a 20% (1 z 5) se dožívá přinejmenším 5 let nebo i déle. Jen 10% nemocných Lou Gehrigovou chorobou s ní přežije déle než 10 let. Světoznámý astrofyzik Stephen Hawking však žije s touto nemocí již 40 let. A myslí mu to přitom tak dobře, že dostal Nobelovu cenu!

Ve studii z roku 2004 vědci z California Pacific Medical Center v San Francisku uvedli, že podávání THC v době jak před tak i po prvních projevech symptomů onemocnění Lou Gehrigovou chorobou pomáhá zpomalit postup nemoci a prodlužuje život pokusným zvířatům ve srovnání se těmi, která THC nedostávala. Léčba kouřením konopí byla středně účinná při potlačování symptomů jako nechutenství, deprese, bolesti, sklon ke křečím a slintání. Na další symptomy jako problémy s řečí a polykáním nebo sexuální poruchy tato léčba neměla účinek. Již předchozí klinické pokusy zjistily, že podávání THC zlepšuje chuť k jídlu, spánek a uvolňuje svalové napětí.

Výsledky vědeckých výzkumů také ukazují, že kanabinoidy mají neuroprotektivní (ochranný) účinek, což vysvětluje i jejich příznivé účinky na potírání symptomů Lou Gehrigovy choroby. V dnešní době již celá řada významných lékařů doporučuje zařadit kanabinoidy na oficiální seznam léků doporučovaných pro léčbu  této nemoci.

V USA je Lou Gehrigova choroba na seznamu vážných nemocí, u nichž je v mnoha státech povolené léčebné využití konopí. Podle lékařů se o jeho příznivém účinku na toto onemocnění nedá pochybovat.

Léčba konopím

Z dostupných zdrojů vyplývá, že nejvhodnější na tento typ onemocnění by měla být léčba konopím vypěstovaným v přírodních podmínkách s obsahem THC kolem 5%, tedy z nešlechtěných, obyčejných semen netechnického konopí.

Vyzkoušenými způsoby aplikace jsou inhalace a pojídání pečiva nebo pití mléka s konopím. Také se osvědčila léčba konopným výtažkem (Fénixovy slzy) podle Ricka Simpsona. Inhalace má tu výhodu, že nástup účinků je prakticky okamžitý, ale během 2-4 hodin odezní. Při podávání konopí ve výtažku, v jídle či pití je nástup účinků podstatně pomalejší – běžně mezi 30-90 minutami, ale trvá 6-8 hodin. O konopném výtažku si můžete přečíst můj článek „Fénixův pláč nad lidskou nevědomostí a hamižností„.

Doporučuji začínat léčbu konopím inhalacemi z vaporizéru, což je ten nejšetrnější způsob, jak se s touto léčivou bylinou seznámit.

Inhalace

Nejvhodnějším a nejefektivnějším způsobem je ve vaporizéru (drahý, levný, model a la vodní dýmka). Nákup vaporizéru si pořádně promyslete a orientačně si zjistěte ceny ve více obchodech, protože se mohou velmi lišit. Pokud nemáte vaporizér při ruce, dá se z nutnosti nahradit kouřením konopí v jointu nebo dýmce. Konopí k vaporizaci a kouření musí být tzv. palice, neboli (pokud možno) neopylená samičí květenství, listy konopí jsou k vaporizování či kouření nevhodné!

Joint je cigareta ubalená z konopí, má konický tvar, protože se od filtru dál rozšiřuje. Má delší filtr, který se dělá ze stočeného tvrdšího papíru (aby se kouř co nejvíce ochladil). Do jointu se balí buď čistá drť z konopných palic se spodními malými lístečky, nebo se míchá s tabákem cca 1:1 – podle toho, jak je který způsob nejlépe snášen (samotné konopí může být příliš silné a dráždit ke kašli).

Čistá drť z konopí nebo smíchaná s tabákem se také kouří z různých typů dýmek i vodních.

Kouř nemá cenu v sobě dlouho držet, stačí z jointu nebo z dýmky normálně potahovat jako při kouření tabáku. Mnozí huliči v sobě zadržují kouř příliš dlouho, ale to k ničemu dobrému nepřispívá, jak už prokázaly vědecké výzkumy, protože si tím člověk leda tak oddělá plíce. Zvlášť Češi v tomto směru natolik prosluli, že se jim v holandských coffe-shopech začalo říkat „potápěči“. Tak prosím, šlukujte marihuanu správně, a nedělejte nám ve světě ostudu, oni to naši politici bohatě zvládnou za vás!

Podávání v jídle

Dalším způsobem léčby je podávání jídla či pití s obsahem účinných látek z konopí. Mělo by se s ním začít až zhruba po týdnu inhalování – podle toho, jak pacient konopí snáší, protože to je velmi individuální.

Dávkování doporučuji začít na denní dávce 1/4 čajové lžičky (cca 0,25 g) a vždy po 4 dnech o další 1/4 lžičky postupně zvyšovat. Po týdnu až dvou si při každodenním užívání tělo vytvoří toleranci vůči omamnému účinku konopí a pacient ho již nebude nijak intenzivně pociťovat.

Některým pacientům konopí vyhovuje v podobě prášku sypaného do jídla s obsahem tuku, jiným jako pečivo či čokoláda. Také je možno konopí podávat v nápojích jako konopné mléko bhang, či si je přidávat do horkých nápojů v konopném másle.

Zájemcům o léčbu konopím doporučuji toto video:

 

V první polovině dokumentu Dr. Melamede (americký univerzitní profesor a jeden ze špičkových světových vědců věnujících se výzkumu konopí) vysvětluje funkci endokanabinoidového systému a proč látky obsažené v konopí pomáhají pacientům trpícím typem onemocnění, mezi něž patří také Lou Gehrigova choroba.

V druhé části výše videodokumentu vystupuje napolo ochrnutá starší paní, která si tuto nemoc léčí kouřením konopí. Její syn jí přitom dává potahovat z jointa. Paní vysvětluje, jak jí konopí pomáhá vést co nejnormálnější život. Vypráví také, jak bojuje s předsudky svého okolí, ale směje se jim, protože sama dobře ví, že není žádná feťačka a že tato rostlina dělá dobře jejímu zdraví.

Ten rozhovor je v angličtině, ale myslím, že se jeho smysl dá dobře pochopit i jen z obrazu. Domnívám se, že zhlédnutí tohoto dokumentu může nemocným usnadnit rozhodnutí k léčbě konopím.

Dr. Melamede je dokonce přesvědčený o tom, že konopí má na nervy i regenerační účinek, což by znamenalo i možnost zvrácení průběhu nemoci. Tomu bych se vůbec nedivila, protože podobný regenerační účinek kanabinoidů se již prokázal u Crohnovy nemoci (zánětlivé onemocnění střev), kde je konopí jediným lékem, který toto dokáže.

Bylo by však třeba, aby se prováděly výzkumy, které by tyto předpoklady potvrdily nebo případně vyvrátily. Jenže třeba v České republice je situace taková, že vědcům úřady nedají povolení k práci s konopím jako s rostlinou, ale nabídnou jim jen dronabinol (syntetický THC) z dovozu za šejdířskou cenu. A ten je navíc pro takový výzkum nevhodný, protože je třeba používat celé spektrum kanabinoidů obsažených v rostlině. Další informace o působení endokanabinoidového systému najdete na mém webu v článku O kanabinoidech a jejich působení na lidský organismus.

Další zdroje v angličtině:

http://www.mlive.com/news/kalamazoo/index.ssf/2008/10/medical_marijuana_science_poli.html

http://www.norml.org/index.cfm?Group_ID=7004

http://norml.org/index.cfm?Group_ID=6012

http://kidshealth.org/kid/grownup/conditions/als.html

http://www.krqe.com/dpp/news/health/health_ap_santa_fe_medical_marijuana_200902161542