Konopný olej je jedním z nejcennějších olejů rostlinného původu, obsahuje až 80 % nenasycených mastných kyselin, které lidská pokožka potřebuje k běžnému správnému fungování. Tyto mastné kyseliny jsou esenciální (EMK – kyselina linolová a alfa-linolenová jakož i vzácná kyselina gama-linolenová), to znamená, že si je lidské tělo neumí samo vyrobit a proto je musíme přijímat z potravy nebo vstřebáváním. Tyto kyseliny mají výborné zvláčňující, uklidňující a promašťující schopnosti. Díky svým protizánětlivým účinkům je lze využít při léčbě různých kožních onemocnění nebo na hojení ran, zejména popálenin. Konopný olej obsahuje i velké množství vitamínů (A, B1, B2, B3, B6, C, D a E), které ve spojení s nenasycenými kyselinami mají blahodárné účinky. Vedle mastných kyselin konopný olej také obsahuje cannabinoid cannabidiol (CBD), který má velmi univerzální léčebný účinek včetně antibakteriálního.
Podle doporučení odborníků na výživu potřebuje každý zdravý dospělý člověk průměrně 7 g
kyseliny linolové denně, přičemž se doporučuje až 10 g na den. To odpovídá 50 až 60 g konopných semen nebo 15 až 20 g konopného oleje na den (1-2 polévkové lžíce).
Léčba konopným olejem je vhodná doplňková terapie pro pacienty s atopickými ekzémy, lupénkou nebo akné. Stav postižené kůže se při prvních aplikacích oleje u některých pacientů zhorší. To může trvat dva až tři dny, jde však většinou o signál, že začíná proces hojení.
Lisovaný olej z konopných semen má snížený obsah psychotropních látek, protože semena konopí setého neobsahují THC ve více než stopovém množství, takže nemohou působit jako droga.
Konopný olej nesnáší vyšší teploty, nejlépe je jej konzumovat za studena, ale hodí se i k dušení a vaření v páře, pokud přítomnost vody zabraňuje vzniku vysokých teplot. Olej je třeba skladovat v chladu a temnu maximálně 3 měsíce pro potravinářské účely – po této době je ještě další 3 měsíce vhodný pro vnější použití.